
Wróżby online w dobie pandemii
Czym są boty? Jaki jest cel ich istnienia? Po czym rozpoznać konto zarządzane przez automatyczny program? Czy boty są szkodliwe? Zapraszamy do lektury!
Bot to program wykonujący pewne czynności w zastępstwie człowieka. Takie zautomatyzowane konto może udawać ludzkie zachowania i znacznie zaburzyć nie tylko proces promocji w social media, ale i internetowe debaty, ankiety oraz przyczynić się do kreowania różnego rodzaju treści (zarówno pozytywnych, jak i negatywnych) w sieci.
Konto bota (na Facebooku, Instagramie lub Twitterze) jest zarządzane przez zautomatyzowany program i ma na celu wzmacnianie wybranych treści i przekazów, poprzez ich udostępnianie, cytowanie i generowanie sztucznych lajków. Co ciekawe, badania dowiodły, że prawdziwi ludzie generują w sieci jedynie około 50% zasięgu, reszta przypada właśnie na sztuczne oprogramowanie, w tym w większości niestety na tzw. złe boty.
Aby sprawdzić, czy dane konto jest obsługiwane przez program, można prześledzić:
Boty to nieodłączna część internetowego obszaru social media, a także gier video. Rozwiązanie to może służyć dobrym celom – na przykład jest wykorzystywane we wstępnej komunikacji z klientem (chatboty – automatyczni asystenci obsługujący klientów online) lub gdy służy do treningów w grach typu FPP. Obecność botów może jednak stanowić również zagrożenie, w zależności od intencji ich twórców. Zautomatyzowane konta mogą się przyczynić do wykreowania błędnego wizerunku danej firmy lub produktu, manipulowania opinią publiczną oraz wprowadzania użytkowników Internetu w błąd. Surfując po sieci, przeglądając Facebooka, czy Instagrama, warto być ostrożnym i nie dać się manipulacjom stworzonym przez sztuczne konta.