Branża IT – zarobki, kariera, perspektywy

Niniejszy artykuł pod tytułem Ile zarabia freelancer – sprawdźmy! nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Ile zarabia freelancer – sprawdźmy! należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Branża IT to branża, o której mówi się, że jest to rynek pracownika. To pracownik dyktuje tutaj warunki i stawki. Czy rzeczywiście tak jest? Ile zarabia się w IT? Jak wygląda kariera w IT? Odpowiadamy na te pytania w dzisiejszym artykule!

Praca – branża IT – jak zacząć?

IT to branża, w której, bardziej niż w innych sektorach, docenia się doświadczenie, wiedzę i umiejętności, nabyte wskutek chęci rozwijania pasji i własnych zainteresowań.

W cenie są takie umiejętności, jak:

  • Znajomość języka C++,
  • Znajomość języka JAVA,

Czy to oznacza, że nie trzeba kończyć studiów informatycznych, by zacząć pracę w IT? Niekoniecznie. Jak w każdej profesji, to, co się liczy najbardziej, to portfolio. Gdy staramy się o pracę, mile widziane są praktyki na podobnym stanowisku w innej firmie, a także kompetencje miękkie (komunikacja, zdolność do pracy w grupie, innowacyjne myślenie, networking). Osoba, która ukończyła studia z tytułem magistra, nie dość, że reprezentuje sobą wysoki poziom, to jeszcze w trakcie studiów ma okazję, by nawiązywać cenne kontakty branżowe i uczestniczyć w ciekawych projektach. Aspekt ten jest więc również ceniony przez rekruterów do pracy w IT.

Jak zacząć swoją przygodę z IT? Najlepszy sposób to bezpłatne praktyki, staż lub praca w startupie. Wiele ciekawych ofert tego typu można znaleźć na grupach tematycznych na facebooku i na portalach ogłoszeniowych. Jeśli wśród ofert nie widzimy jednak tej wymarzonej, nic straconego – zawsze możemy się odezwać do kilku wypatrzonych firm i wysłać tam CV, a nuż się uda?

Branża IT – zarobki

Jednym z powodów, dla których wiele osób chce pracować w IT, są wysokie zarobki. Czy rzeczywiście tak jest? Wynagrodzenie zależy w dużej mierze od lat doświadczenia oraz zawodu, ponieważ w IT pracują nie tylko programiści. Przykładowo, wg danych Pracuj.pl  specjalista ds. IT zarabia przeciętnie około 6 600 złotych brutto. Pracownicy młodsi stażem mogą liczyć na wynagrodzenie sięgające około 5 tysięcy złotych brutto, natomiast bardziej doświadczeni, starsi specjaliści mogą zarabiać nawet ponad 8 tysięcy złotych. Na stanowisku koordynatora zespołu testerów można zarobić około 10 000 złotych brutto, a będąc na stanowisku kierowniczym, można liczyć już na zarobki rzędu 7 – 14 000 złotych brutto. Jak w każdej branży, im wyższe stanowisko, tym wyższa płaca. Dyrektorzy zarabiają średnio nawet 20 tysięcy złotych brutto i więcej.

Branża IT – kariera

Praca w branży IT daje duże perspektywy rozwoju i satysfakcjonujące zarobki, ale jest też bardzo wymagająca. Prowadzenie równolegle kilku różnych dużych projektów, deadliny, zmierzenie się z oczekiwaniami klienta – na to wszystko musi się przygotować specjalista ds. IT, nawet taki, który nie posiada dużego doświadczenia. Co więcej, musi być elastyczny i zawsze na bieżąco z trendami – a te w branży potrafią się zmieniać błyskawicznie.

Aby zaplanować rozsądnie swoją karierę w IT, warto się wyspecjalizować. Przykładowo, jeśli lubimy programować, to warto wybierać taki język, na który jest zapotrzebowanie, ale nie jest on bardzo popularny wśród informatyków. Bardzo ważny jest także networking, angażowanie się w ciekawe projekty i szlifowanie nabytych już kompetencji i talentów.

Branża IT – zawody w których można pracować

W IT można spotkać przedstawicieli takich zawodów, jak:

  • Programista,
  • Administrator sieciowy,
  • Wdrożeniowiec,
  • Tester oprogramowania,

Każda z wymienionych wyżej profesji ma oczywiście wiele różnych specjalizacji, a także możliwych do zdobycia szczebli zawodowych. Jak się okazuje, w IT pracują nie tylko programiści, branża ta jest otwarta także dla marketingowców i innych specjalistów.

Praca w IT bez umiejętności programowania też jest możliwa

Jeśli nie przepadasz za programowaniem, to wcale nie oznacza, że nie masz szans na pracę w branży IT. Stanowiska, które nie wymagają umiejętności programowania, to np. :

  • Project manager – to osoba, która koordynuje projekt od początku do końca, nadzoruje pracę podległych pracowników, a także sprawozdaje się przed kadrami zarządzającymi. Musi być komunikatywna, zorganizowana i samodzielna, a także rozumieć potrzeby wszystkich zatrudnionych w firmie pracowników,
  • Sprzedawca – wszelkiego rodzaju oprogramowanie, sprzęt, czy aplikacje to nic innego jak produkt. Produkt, który ktoś musi sprzedać, by został wcielony on w życie. Stąd też w IT jest dużo miejsca dla specjalistów ds. sprzedaży. To dzięki nim firma zdobywa kolejne zlecenia i się rozwija,
  • Dokumentalista IT – obowiązkiem dokumentalisty jest sporządzanie specyfikacji technicznych, tworzenie instrukcji obsługi i nadzorowanie wyglądu komunikatów, które wyświetlają się użytkownikom. To praca idealna dla humanistów, łącząca w sobie copywriting i umiejętność opisania technicznych zagadnień tak, by zrozumiał je standardowy użytkownik.
  • Analityk biznesowy – w branży IT jest także miejsce dla ekonomistów i analityków. To osoba, która jest konieczna, by komunikacja pomiędzy klientem i zespołem developerów przebiegła pomyślnie. Jest także potrzebna po to, by oceniać na bieżąco sytuację finansową firmy i proponować nowe rozwiązania, które są konieczne do jej rozwoju.