Chcesz być programistą? Sprawdź, ile będziesz zarabiać!

2019.06.20

2 minuty i 2 sekundy

Zdjęcie stockowe

Spis treści:
  • Jak wygląda praca na stanowisku programisty?
  • Ile zarabiają programiści w Polsce?

Niniejszy artykuł pod tytułem Najpopularniejsze emotikony – musisz je poznać! nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Najpopularniejsze emotikony – musisz je poznać! należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Branża IT niezmiennie kusi dobrymi zarobkami i możliwościami rozwoju. Jak wygląda praca na stanowisku programisty? Ile zarabiają programiści? Podpowiadamy w dzisiejszym wpisie!

Jak wygląda praca na stanowisku programisty?

Programista to zawód, polegający na tworzeniu kodów do programów komputerowych, z użyciem specjalistycznego języka programowania. W ten sposób można tworzyć aplikacje, oprogramowanie oraz strony internetowe.

Aby zostać programistą, trzeba przede wszystkim posiadać wiedzę z zakresu informatyki oraz podstaw programowania. Wykształcenie informatyczne nie jest aż takie ważne, natomiast istotne są: zaangażowanie i chęć zdobywania wiedzy oraz ciągłe udoskonalanie się.

Gdy już poznamy podstawy programowania i wstąpimy na tę ścieżkę zawodową, możemy się specjalizować w wielu różnych dziedzinach. Najpopularniejsze jest programowanie w języku Java, C++ oraz SQL, jednak, jak deklarują programiści, w codziennej pracy najczęściej wykorzystuje się JavaScript, Java i SQL.

Ile zarabiają programiści w Polsce?

Zarobki programistów zależą w dużej mierze od lat doświadczenia. Młodsi programiści zarabiają o wiele mniej niż ich koledzy po fachu, czyli starsi programiści. Ci drudzy z reguły nadzorują pracę podległego zespołu programistów i koordynują duże projekty, często także szkolą mniej doświadczonych pracowników.

Średnie zarobki, na które może liczyć młodszy programista to około 4 tysiące złotych. Najwięcej zarabiają pracownicy zatrudnieni w firmach na terenie województwa mazowieckiego (zdecydowanie przoduje tutaj Warszawa), natomiast najmniej zarabia się w województwie świętokrzyskim. Im bardziej doświadczony jest programista, tym większa szansa na zarobki. Wiele zależy także od specjalizacji.

W IT najlepiej zarabiają architekci systemów informacyjnych, przeciętne zarobki programistów wyspecjalizowanych w tym kierunku mogą wynosić od 9 do 13 tysięcy złotych netto miesięcznie.

Starsi eksperci – architekci IT mogą liczyć nawet na zarobki znacznie powyżej tego pułapu, jako górne widełki często podawane są kwoty rzędu 30 tysięcy złotych brutto. Nieco mniej, ale wciąż bardzo dużo, zarabiają Senior Developerzy, starsi programiści Java oraz starsi programiści .NET. Ich zarobki mogą wynosić od 7 do nawet 12 tysięcy złotych netto miesięcznie.

Jeśli interesujesz się trendami w branży IT i chcesz poznać widełki płac poszczególnych pracowników IT, z pewnością zainteresuje Cię nasz wpis Branża IT – zarobki, kariera, perspektywy. Sprawdź koniecznie!