Co się kryje pod pojęciem WiFi 6?

Niniejszy artykuł pod tytułem Ile zarabia freelancer – sprawdźmy! nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Ile zarabia freelancer – sprawdźmy! należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Stowarzyszenie WiFi Alliance ogłosiło zmiany związane z nazewnictwem sieci bezprzewodowych, które już wkrótce będzie o wiele prostsze. Co się kryje pod pojęciem WiFi 6? Zapraszamy do lektury!

Oznaczenia sieci bezprzewodowej WiFi

Nadchodzą zmiany w nazewnictwie sieci bezprzewodowych. Dotychczas w odniesieniu do sieci WiFi stosowano oznaczenia typu 802.11n, 802.11 ax, 802.11 ad, 802.11ac i tym podobne sygnatury, które były nie do pojęcia i rozróżnienia pod względem mocy oraz parametrów dla standardowego użytkownika. W przyszłym roku oznaczenia te mają ulec uproszczeniu, a do nowych technologii wkroczy na dobre termin WiFi 6. Co oznacza ten termin?

Co się kryje pod pojęciem WiFi 6?

Najnowszym standardem bezprzewodowego protokołu danych jest WiFi 802.11ax. To właśnie ten standard otrzyma w przyszłym roku uproszczoną nazwę, czyli WiFi 6. Zgodnie ze zmianami ogłoszonymi przez Stowarzyszenie Wifi Alliance, dotychczas używane nazwy ulegną zmianie. Standardy WiFi 802.11ac z 2014 roku będą się nazywać WiFi 5, 802.11n (2009) będzie funkcjonowało jako WiFi 4, a starsze wersje z lat 2003 i 1999, czyli 802.11g, 802.11a i 802.11b zostaną przemianowane na WiFi 3, WiFi 2 i WiFi 1. WiFi Alliance ogłosiło, że nie będą wprowadzane dodatkowe podwersje, takie jak na przykład WiFi 6.1 lub Wifi 6.2.

Odznaczenia typu sieci bezprzewodowej będą się wyświetlać na urządzeniach podłączonych do sieci – komputerach i urządzeniach mobilnych. Numerek przy WiFi będzie się oczywiście odnosił do możliwości sieci.

Jakie będą zalety WiFi6 (802.11ax)?

Maksymalna prędkość, jaką będzie osiągać najnowszy standard sieci bezprzewodowej, czyli WiFi 6, ma wynieść 11 Gb/s.

WiFi 6 ma charakteryzować:

  • Większa prędkość przesyłania danych
  • Większa pojemność
  • Lepsza wydajność

Sieć WiFi 6 umożliwi mniejsze zużycie baterii w urządzeniach obsługujących ten standard i będzie ogólnodostępne w publicznych miejscach.