Czym jest cryptojacking? Uważaj na oszustów!

Niniejszy artykuł pod tytułem Ile zarabia freelancer – sprawdźmy! nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Ile zarabia freelancer – sprawdźmy! należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Cryptojacking to szkodliwe działanie, które może spowolnić pracę komputera i narazić na niebezpieczeństwo jego użytkowników. Czym jest cryptojacking? Jak z nim walczyć? Zapraszamy do lektury!

Czym jest cryptojacking?

Mining, czyli kopanie kryptowalut to stosunkowo młode zjawisko, które można zaobserwować także w Polsce. Proces ten jest bardzo kosztowny i energochłonny dla podzespołów komputera, dlatego niektórzy wydobywcy kryptowalut wpadli na pomysły, by zdobywać wirtualne pieniądze w inny sposób.

Czym jest cryptojacking? To złośliwe wydobywanie kryptowalut z użyciem… czyjegoś komputera. Aby generować wirtualną walutę na obcym sprzęcie, wystarczy przesłać na komputer specjalny wirus Bitcoin.  Niezależnie od tego, czy cryptojacking ma miejsce lokalnie, czy zdalnie, przez przeglądarkę, włamanie może być trudne do wykrycia. Większość problemów jest obserwowana dopiero po fakcie, gdy cyberprzestępca już zainfekował komputer ofiary.

Czym jest cryptojacking? Jak walczyć ze złośliwym wydobywaniem kryptowalut?

Cryptojacking jest dość trudny do wykrycia, ważnymi objawami zainfekowania jest podwyższone zużycie zasobów komputera i jego spowolnione działanie. Jeśli od jakiegoś czasu obserwujesz duże obciążenie procesora i pamięci RAM, wentylator pracuje wyjątkowo głośno, a bateria w laptopie nie starcza na tak długo, jak kiedyś, warto przyjrzeć się sprawie bliżej. Być może ktoś używa Twojego sprzętu do kopania kryptowalut! Jak z tym walczyć?

Cybersprzestępca może zainstalować w przeglądarce swojej ofiary specjalny skrypt, dzięki któremu będzie się wzbogacać za każdym razem, gdy osoba ta będzie przeglądać Internet. Aby zablokować działanie wirusów lub rozszerzeń kopiących kryptowaluty, warto użyć specjalnej wtyczki blokującej reklamy – AdBlock. W ustawieniach programu należy dodać specjalny filtr blokowania o nazwie Coinhive.

Inny sposób na zablokowanie minerom dostępu do komputera to zainstalowanie rozszerzenia No Coin, Anty Miner lub MinerBlock. Warto przeskanować także cały komputer odpowiednim programem typu Malwarebytes oraz wykonać test ochrony przeglądarki.

Jak jeszcze można uchronić się przed atakami?

  • Pamiętaj, by zawsze korzystać z aktualnego systemu operacyjnego i aktualizować na bieżąco oprogramowanie antywirusowe.
  • Nigdy nie pobieraj podejrzanych załączników
  • Nie instaluj na komputerze aplikacji, co do których pochodzenia nie masz pewności