Ile zarabia freelancer – sprawdźmy!

Niniejszy artykuł pod tytułem Ile zarabia freelancer – sprawdźmy! nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Ile zarabia freelancer – sprawdźmy! należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Nie ulega wątpliwościom, że w Polsce pojawia się coraz więcej freelancerów. To osoby, które porzuciły etat na rzecz pracy na własny rachunek, najczęściej zdalnie. Ile zarabia freelancer? Jak nim zostać?

Jak zostać freelancerem?

Freelancer to inaczej wolny strzelec. To osoba, która nie pracuje na etacie, ani też nie prowadzi działalności gospodarczej, ale pracuje na własny rachunek, ma swoich klientów, dla których wykonuje usługi i reklamuje swoją własną markę osobistą. Freelancer może być z zawodu dziennikarzem, tłumaczem, trenerem, specjalistą ds. marketingu lub copywriterem. Aby nim zostać, na początek wystarczy trochę odwagi, przedsiębiorczości i samodyscypliny. Praca jako freelancer wymaga bowiem ogromnej odpowiedzialności, sumienności i organizacji. Konieczne są także odpowiednie umiejętności – jako freelancer najczęściej pracują osoby, które są ekspertami w danej tematyce i spędziły wiele lat w pracy na podobnym stanowisku, ale na etacie.

Freelancerzy są bardzo dobrze odbierani w nowoczesnym społeczeństwie, zwłaszcza przez młode pokolenia. Starsze pokolenia uważają, że powinno się dążyć do zatrudnienia w jednej firmie na całe życie. Natomiast młodsze, coraz częściej zamiast stabilnej pracy, wybierają pracę, która jest elastyczna i dopasowana do ich zainteresowań i pasji.

Ile zarabia freelancer?

Badania platformy useme.eu, której celem jest stworzenie pomostu pomiędzy zleceniodawcami i zleceniobiorcami (freelancerami), pokazały, że większość polskich freelancerów, to osoby, które pracują zdalnie tylko częściowo. Większość z nich traktuje freelancing jako dodatkowe źródło zarobku i potrafi na nim zarobić do 2000 złotych netto.

Zaledwie kilka procent spośród polskich freelancerów pracuje tylko i wyłącznie w ten sposób. Osoby te zarabiają od 5 do nawet 10 tysięcy złotych netto miesięcznie. Większość z nich poświęca na pracę od 4 do 10 godzin w ciągu dnia i spokojnie stać ich na wyjazdy urlopowe. Wiele zależy od branży oraz poziomu kwalifikacji – na rynku freelancerów bowiem to właśnie oni sami dyktują stawki. Na większe zarobki mogą liczyć freelancerzy – programiści, a także komputerowi graficy.

Zastanawiasz się, czy podjąć pracę przez Internet? Nie wiesz, od czego zacząć? Droga do bycia freelancerem wcale nie jest taka kręta, jak się wydaje. Sprawdź koniecznie nasz wpis: Praca przez Internet – sprawdź, jakie masz możliwości! by dowiedzieć się więcej na ten temat!