Kontrakty CFD – wady i zalety inwestowania

0
191
Kontrakty CFD - wady i zalety inwestowania

Kontrakt różnicy kursowej, określany jako CFD, to rodzaj umowy pomiędzy sprzedającym i kupującym, w której nabywca nie staje się właścicielem aktywa bazowego. Istotnym elementem kontraktów jest także fakt, że różnica cen walorów, w momencie zamknięcia pozycji, jest rozliczana w wartości nabycia. To coraz popularniejszy sposób na inwestowanie na rynku pozagiełdowym.

Jak działają kontrakty CFD?

Kontrakty CFD to co najmniej kilka tysięcy możliwości inwestowania w różne instrumenty rynku finansowego, takie jak: akcje, surowce czy waluty. Istotna jest także opcja inwestycji na dowolnym rynku na świecie, bez konieczności zakupu znacznej ilości aktywów, za pośrednictwem platform tradingowych. Aby dowiedzieć się o nich więcej, kliknij tutaj.

Kontrakty CFDumożliwiają bieżącą obserwację przewidywanego zysku lub straty. Zarobkiem jest zarówno wzrost, jak i spadek wartości aktywów. Przykładem jest inwestycja w waluty, a konkretnie w funta brytyjskiego, którego wartość ulega gwałtownym wahaniom, o czym przeczytacie tutaj. Odpowiednio wczesna sprzedaż walorów pozwala zrekompensować utratę ich wartości, zabezpieczając portfel, na wypadek zmiany koniunktury giełdowej. Więcej na ten temat znajdziecie tutaj.

Zalety i wady kontraktów CFD

Jak każdy sposób inwestowania, tak i kontrakty CFD mają „za” i „przeciw”. Niewątpliwą zaletą jest możliwość dokonywania transakcji na międzynarodowych rynkach, które – w tradycyjnej formule – mają zwykle wysoki próg wejścia. Kontrakty CFD umożliwiają aktywność na rynkach osobom z mniejszym kapitałem. Zaletą jest także wysoka dźwignia finansowa oraz dostęp online do platform inwestycyjnych. Cyfrowa transformacja w biznesie stała się dziś normą, ułatwiając i usprawniając komunikację oraz podejmowanie decyzji inwestycyjnych.

Jak w przypadku każdego rozwiązania, CFD mają również wady. Pierwszą z nich są wyższe opłaty niż w przypadku kontraktów futures. Nie można zapominać także o możliwym konflikcie interesów z brokerem, którego warto wybrać spośród doświadczonych podmiotów.

Kontrakty CFD to coraz popularniejszy sposób na inwestowanie. Dzięki możliwości zakupu niewielkiej ilości aktywów kontrakty dostępne są nawet dla początkujących graczy. Jak w przypadku każdego sposobu inwestowania, tak i w kontraktach CFD należy zachować ostrożność, wybierając właściwego brokera, a także odpowiednio przygotowując się do rozpoczęcia działalności giełdowej. To klucz do bezpiecznego i efektywnego inwestowania.