
Wróżby online w dobie pandemii
Co trzecia firma w Polsce umożliwia swoim pracownikom podjęcie współpracy zdalnej. Jak wygląda praca zdalna w firmie? Jak przygotować do niej pracowników? Co warto wiedzieć?
Coraz więcej firm decyduje się na zatrudnienie tzw. pracowników zdalnych. Praca zdalna w firmie polega na wykonywaniu zawodowych obowiązków poza biurem, na zasadach określonych przez obie strony. Do pracy zdalnej wykorzystuje się przede wszystkim środki komunikacji elektronicznej, takie jak telefon oraz komputer podłączony do Internetu.
Zdalnie mogą pracować przedstawiciele takich zawodów jak:
Praca zdalna może mieć charakter permanentny, czyli być wykonywana w pełnym wymiarze godzin lub dorywczy. Pracownik zdalny musi być odpowiedzialny, ustalać z głową grafik i pilnować deadlinów.
Praca zdalna to rozwiązanie, które pomaga zredukować wiele firmowych kosztów. Wiąże się także ze wzrostem efektywności pracownika, który nie musi codziennie dojeżdżać do biura i pracuje w dowolnie wybranych przez siebie godzinach. Praca zdalna pozwala także z powodzeniem łączyć karierę zawodową z życiem rodzinnymi i zainteresowaniami. Pracownik zdalny może pracować praktycznie z każdego miejsca na ziemi, w którym jest dostęp do sieci. Dla przedsiębiorcy to również możliwość zatrudniania wysokiej klasy specjalistów mieszkających daleko od siedziby firmy.
Do wad pracy zdalnej należą między innymi ograniczone możliwości kontrolowania pracownika oraz śledzenie postępów w zleconych zadaniach. Pracownik zdalny jest odizolowany od biura i firmowych spraw i nie ma kontaktu z innymi pracownikami w firmie, co może negatywnie wpływać na jego poczucie identyfikacji z firmą, dla której pracuje. Warto regularnie organizować telekonferencje z pracownikami zdalnymi i regularnie prosić o wysyłanie raportów, by utrzymać na wysokim poziomie motywację pracownika.
Inne wady pracy zdalnej to konsekwencje zdrowotne. Freelancerzy, którzy pracują z domu to największy odsetek pacjentów w gabinetach fizjoterapeutycznych. Praca w niedostosowanych i nieergonomicznych warunkach może doprowadzić do zwyrodnień kręgosłupa w odcinku lędźwiowym, a także zaburzeń układu krążenia (np. zakrzepicy żył udowych).