Wirtualna asystentka – co to za zawód?

Niniejszy artykuł pod tytułem Ile zarabia freelancer – sprawdźmy! nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Ile zarabia freelancer – sprawdźmy! należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Wirtualna asystentka to zawód, o którym zaczyna myśleć coraz więcej absolwentów kierunków takich jak administracja i pokrewne. Taką działalność można prowadzić w całości zdalnie, nie wychodząc z domu. Na czym polega ta praca?

Wirtualna asystentka – na czym polega taka praca?

Praca na stanowisku wirtualna asystentka jest pełna wyzwań. Obowiązki zawodowe takiego pracownika zależą bowiem w dużej mierze od ustaleń z klientem. Wirtualna asystentka może w imieniu firmy prowadzić korespondencję z klientami (telefonicznie bądź za pośrednictwem poczty email), może także odpowiadać za wyszukiwanie nowych klientów i budowanie ich bazy.

Do obowiązków wirtualnego asystenta może należeć również:

  • koordynowanie kanałów social media,
  • obsługa CMS i strony internetowej,
  • obsługa zamówień w sklepie internetowym,
  • organizacja imprez,
  • prowadzenie rekrutacji pracowników,
  • prowadzenie służbowej dokumentacji,
  • wykonywanie tłumaczeń,
  • umawianie firmowych spotkań.

Zakres obowiązków jest tym szerszy, w im większej ilości zadań specjalizuje się dana asystentka.

Wirtualna asystentka – ile można w ten sposób zarobić?

Praca na stanowisku wirtualnego asystenta wiąże się z wieloma korzyściami dla obu stron. Ile można w ten sposób zarobić? Szacuje się, że zarobki takich asystentów mogą sięgać od 5 do nawet 12 tysięcy miesięcznie. Wiele zależy od tego, ilu klientów obsługujemy oraz na jaką skalę pracujemy. Jeśli wirtualny asystent zna języki obce, pracując dla zagranicznych klientów, może osiągnąć bardzo wysokie zarobki.

Możliwości zależą od tego, czy jesteśmy w stanie odpowiednio wypromować swoją działalność oraz od tego, jak wysokie doświadczenie w danej branży posiadamy. Bardzo ważne są także odpowiednie zdolności organizacyjne, staranność i odpowiedzialność oraz dotychczasowy kontakt z klientami i polecenia.

Czy taka praca jest legalna? Co z umowami?

Pracę jako wirtualny asystent można wykonywać jak najbardziej legalnie, w ramach własnej działalności gospodarczej lub jako freelancer (wolny strzelec). Rzadko klienci, którzy korzystają z usług wirtualnego biura, decydują się na podpisywanie umów zleceń.

Z uwagi na oszczędność czasu, z reguły konieczne będzie wystawienie faktury za wykonane usługi, warto więc pomyśleć o tym zawczasu i albo założyć i zalegalizować firmę (np. w formie jednoosobowej działalności), albo skorzystać z platformy dla freelancerów – Useme.