
Wróżby online w dobie pandemii
Wirtualna asystentka to zawód, o którym zaczyna myśleć coraz więcej absolwentów kierunków takich jak administracja i pokrewne. Taką działalność można prowadzić w całości zdalnie, nie wychodząc z domu. Na czym polega ta praca?
Praca na stanowisku wirtualna asystentka jest pełna wyzwań. Obowiązki zawodowe takiego pracownika zależą bowiem w dużej mierze od ustaleń z klientem. Wirtualna asystentka może w imieniu firmy prowadzić korespondencję z klientami (telefonicznie bądź za pośrednictwem poczty email), może także odpowiadać za wyszukiwanie nowych klientów i budowanie ich bazy.
Do obowiązków wirtualnego asystenta może należeć również:
Zakres obowiązków jest tym szerszy, w im większej ilości zadań specjalizuje się dana asystentka.
Praca na stanowisku wirtualnego asystenta wiąże się z wieloma korzyściami dla obu stron. Ile można w ten sposób zarobić? Szacuje się, że zarobki takich asystentów mogą sięgać od 5 do nawet 12 tysięcy miesięcznie. Wiele zależy od tego, ilu klientów obsługujemy oraz na jaką skalę pracujemy. Jeśli wirtualny asystent zna języki obce, pracując dla zagranicznych klientów, może osiągnąć bardzo wysokie zarobki.
Możliwości zależą od tego, czy jesteśmy w stanie odpowiednio wypromować swoją działalność oraz od tego, jak wysokie doświadczenie w danej branży posiadamy. Bardzo ważne są także odpowiednie zdolności organizacyjne, staranność i odpowiedzialność oraz dotychczasowy kontakt z klientami i polecenia.
Pracę jako wirtualny asystent można wykonywać jak najbardziej legalnie, w ramach własnej działalności gospodarczej lub jako freelancer (wolny strzelec). Rzadko klienci, którzy korzystają z usług wirtualnego biura, decydują się na podpisywanie umów zleceń.
Z uwagi na oszczędność czasu, z reguły konieczne będzie wystawienie faktury za wykonane usługi, warto więc pomyśleć o tym zawczasu i albo założyć i zalegalizować firmę (np. w formie jednoosobowej działalności), albo skorzystać z platformy dla freelancerów – Useme.