Zmiany w adresach URL – co warto wiedzieć?

Niniejszy artykuł pod tytułem Ile zarabia freelancer – sprawdźmy! nie stanowi porady, ani nie jest materiałem edukacyjnym, a jedynie przedstawia wyłącznie opinię jego autora. Oznacza to, że wszystkie informacje, które u nas znajdziesz na temat Ile zarabia freelancer – sprawdźmy! należy traktować jako forma rozrywkowa, a każdą decyzję podejmować wyłącznie samodzielnie w oparciu o właśne doświadczenie oraz rozsądek. Nie tylko nie zachęcamy, ale wręcz odradzamy wykorzystywanie znalezionych tutaj informacji w każdym celu i w każdej sferze życia prywatnego oraz zawodowego.

Adres URL to format identyfikacji zasobów w sieci, który pozwala użytkownikowi dostać się szybko na konkretną stronę internetową i korzystać z jej zasobów. Zespół Google zapowiada zmiany w adresach URL. Co warto wiedzieć?

Zmiany w adresach URL – czym jest adres URL?

Czym jest adres URL? To format identyfikacji zasobów w sieci o ujednoliconej i stałej konstrukcji. Do tej pory początek adresu URL stanowiła zawsze nazwa protokołu, czyli „http” lub „https”. Po tej nazwie następuje nazwa hosta oraz ścieżka dostępu do zasobów. Administrowaniem adresami IP zajmuje się ICANN, czyli Internetowa Korporacja ds. Nadanych Nazw i Numerów. To prywatna organizacja non-profit, do której zadań należy także  przyznawanie nazw domen internetowych, zarządzanie serwerami DNS oraz przyznawanie parametrów protokołom internetowym.

Adres URL a widoczność strony w rankingu wyszukiwań wyszukiwarek

Adres URL ma wpływ na pozycjonowanie strony internetowej i pozwala zwiększyć jej zasięgi w sieci oraz liczbę odwiedzin. Dobrze skonstruowany i zrozumiały adres URL jest promowany przez roboty wyszukiwarek internetowych i ułatwia Internautom odnalezienie witryny oraz korzystanie z jej zasobów. Adres URL to pierwsza rzecz, którą widzi klient, warto więc zadbać o jego dokładność oraz czytelność. Przyjazny dla SEO adres URL to adres krótki, logiczny, nieskomplikowany i łatwy do zapamiętania.

Nadciągają zmiany w adresach URL

Google zapowiada zmiany w adresach URL. Głównym celem ma być zwiększenie bezpieczeństwa użytkowników korzystających z sieci. Do tej pory jednym z narzędzi zapewniających ochronę witryn internetowych były certyfikaty SSL, rejestrowane na określoną nazwę domeny. W ten sposób swoją wiarygodność oznaczają między innymi:

  • Instytucje finansowe
  • Sklepy internetowe
  • Serwisy aukcyjne
  • Portale korporacyjne
  • Strony internetowe jednostek administracji publicznej
  • Serwisy internetowe szkół i uczelni

Według pracowników giganta z Mountain View obecna struktura adresu URL jest nieprzejrzysta i z jej wad mogą korzystać cyberprzestępcy. Internetowe oszustwa można przeprowadzać poprzez tworzenie witryn o adresie podobnym do adresu URL instytucji, pod którą podszywa się cyberprzestępca i wykorzystywać je do wyłudzania pieniędzy od nieświadomych Internautów. Na chwilę obecną nie wiadomo dokładnie, na czym mają polegać zmiany i czy zostaną one w ogóle wprowadzone.